סוגי קבורה בישראל בעידן של העדר קרקעות

מצוקת הקרקעות, לצד הגידול המתמשך באוכלוסייה בארץ, הובילו לחוסר מקומות קבורה. הפתרון היצירתי שהולך ותופס תאוצה הוא המעבר לקבורה רוויה החוסכת במקום. סוגי הקבורה השונים מבוססים על שיטות שונות כמו קבורת סנהדרין, קבורת על, קבורה רמה ועוד.

בכתבה הבאה נפרט מה הם סוגי הקבורה השונים, מה הם היתרונות שלהם ולמי מתאים כל סוג.

קבורת שדה

קבורה מסורתית הנפוצה בישראל היא קבורת שדה. בשנים האחרונות, עקב מצוקת הקרקעות והגידול באוכלוסייה, התווספו אל שיטה מסורתית זו סוגי קבורה נוספים.

בקבורה זו מוצבים תחת כיפת השמים סביב 250-300  קברים, הנחפרים בעומק מינימלי של 120 ס"מ. הקברים ממוקמים זה לצד זה במפלס אחד ובמרחקים שווים על פני שטח של דונם נטו.

קבורת סנהדרין

מקור השם הוא בקברי הסנהדרין. באותה תקופה הנפטרים נקברו בקומות, במערות או במדרון ההר.

כיום שיטת קבורה זו, הנקראת גם "קבורה בקומות", מתבצעת באולמות קבורה, בהם חופרים מספר קומות של גומחות בתוך הקירות. לאחר הכנסת הנפטר לגומחה על גבי מיטה מיוחדת, ממלאים אותה בשקי עפר. את הגומחה אוטמים עם מצבה – פלטת שיש שעלותה זולה בהרבה ממצבה סטנדרטית. מתחת למצבה תולים מדף, להנחת נרות זיכרון ופרחים.

קבורה זו חוסכת במקום ומאפשרת הצבה של כ-1300 יחידות קבורה לדונם. היתרון שלה הוא שהיא זולה יחסית ולעתים מסובסדת על ידי המדינה. כמו כן, ניתן לשמור מקום לבן/בת הזוג של הנפטר.

קבורת רמה

קבורה רמה הנקראת גם קבורה רבודה, מתבצעת במבנה רב-קומות, המהווה פתרון למצוקת  הקרקעות לקבורה.

בשיטה זו הנפטר נקבר על גבי משטח בטון ועליו עפר, המחובר לאדמה. המרחקים בין הקברים דומים לאילו של הקברים בקבורת שדה ובכל קומה ישנה אפשרות לקבורה זוגית.

מכיוון שהקברים נמצאים בתוך מבנה, נוח יותר למתאבלים לבקר במקום המוגן מחום, גשם וקור

קבורת על

קבורה זו מתאימה לשני נפטרים ומחייבת אישור הנדסי ואישור של קרובי משפחתו של הנפטר. עלות הקבורה זולה יותר לעומת קבורת שדה רגילה.

כאשר בני המשפחה רוצים לקבור את הנפטר סמוך לקברו של בן משפחה ואין חלקה פנוי בבית העלמין, קבורת על היא הפתרון. הנפטר נטמן מעל קברו של בן משפחה שנקבר בקבר יחיד, בקבורת שדה.

קבורת על כוללת את  פירוק המצבה של הנפטר והקמת מצבה כפולה חדשה במקומה עבור שני הנפטרים עם כיתוב משותף לשניהם.

קבורה זוגית

קבורה זוגית היא קבר אחד המיועד לבני זוג הרוצים להיקבר יחד.  מי מבני הזוג שנפטר ראשון ייקבר בחלק התחתון של הקבר שעומקו כ-2 מטרים. לאחר כיסויו באבני גולל ועפר, בן/בת הזוג של הנפטר ייקברו בחלקו העליון. קבורה זו חוסכת במקום ובהוצאות, משום שאין צורך לבנות שני קברים נפרדים ולהקים שתי מצבות.

לאחר פטירת בן/בת הזוג השני, מפרקים את המצבה ובונים מצבה זוגית בגודל סטנדרטי עם שמות  שני בני הזוג , בחלוקה לאורך או לרוחב. מצבה זוגית מוקמת גם במקרים בהם בני הזוג נקברים בחלקות סמוכות בקבורת שדה. מצבות זוגיות מנציחות את בני הזוג יחדיו בבחינת "בחייהם ובמותם לא נפרדו".

סוגי קבורה משפחתית

קבורה משפחתית הנקראת גם קבורת מכפלה, נערכת בחלקת קבר אחת ומאפשרת לבני המשפחה להיטמן יחדיו. בני המשפחה כוללים בני זוג, הורה וילד או אחים.

הקבר מתוכנן מראש לשני אנשים ונחפר בעומק של כ-2 מטרים. הנפטר הראשון נקבר בעומק בעוד שהנפטר השני נקבר מעליו. הקבורה מתבצעת בהתאם להלכה עם הפרדה מוחלטת בין הנפטרים, באמצעות הותרת מרווח עפר בגובה של 60 ס"מ, בין הנפטרים. בקבורה זו מסירים את המצבה של הנפטר הראשון ומקימים מצבה משפחתית במקומה.

קבורה משפחתית מאפשרת לבני המשפחה להישאר יחד גם במותם. קבורה זו חוסכת בהוצאות ומקלה על המתאבלים שיכולים לכבד את יקיריהם במקום אחד.

דרישות תכנון בתי העלמין

כדי להנגיש את הקברים למבקרים, התכנון מחייב הרחבה של שבילי גישה, הצבת רמפות ומעליות, המאפשרות לעלות למפלסים העליונים בקבורה בקומות ועוד.

בית הקברות צריך להיות ממוקם בקרבת  דרכים ראשיות, להגעה נוחה. בית העלמין צריך להכיל כמות חנייות מתאימה וכן לדאוג לתחזוקה שוטפת ושמירה על ניקיון המקום.

כיצד בוחרים את מקום הקבורה?

הבחירה של בית קברות והחלקה בה אדם ירצה להיקבר בהגיע שעתו, מתבצעת על ידו בעודו בחייו או על ידי בני משפחתו, לאחר פטירתו. הבחירה של מקום הקבורה מתבססת על מספר משתנים הכוללים: רצון להיקבר ליד בן/בת הזוג או בני משפחה אחרים, שיקולי מיקום, תקציב ועוד.

ישנם מקרים בהם עקב מצוקת מקומות קבורה לא ניתן לקבור את הנפטר על פי בקשתו. למשל, סמוך לקברו בן משפחה אחר או בחלקה מסוימת. כדי למנוע זאת, האדם יכול לרכוש מראש חלקת קבר לעצמו וכן לבן/בת זוגו. אפשרות אחרת היא לבחור בקבורה משפחתית, כלומר לבקש מראש להיקבר בקבר קיים של קרוב משפחה.

מחירי רכישת חלקת קבר נמצאים תחת פיקוח והשוני בניהם תלוי בבית הקברות הנבחר ובהבדלים בין סוגי הקבורה השונים. למשל, רכישת חלקת קבר בקבורה זוגית או קבורת סנהדרין הינה זולה יותר. כשהחלקה המבוקשת ממוקמת ביישוב השונה ממקום מגוריו של הרוכש, מחירה יהיה גבוה יותר.

לסיכום, בבחירת מקום הקבורה יש לקחת בחשבון את מצוקת הקרקעות ולכן כדאי להיערך מראש. חשוב לברר באילו בתי עלמין מתבצע כל סוג קבורה ומה הן העלויות.

אנחנו מאחלים לכם וליקיריכם חיים ארוכים!