חידוש מצבות

חידוש מצבות – איך מתחזקים מצבות ומתקנים נזקים

כמו כל דבר שחשוף לגשם, לשמש הישראלית הקופחת ולתנאים סביבתיים אחרים, גם מצבות מושפעות מפגעי מזג האוויר ולכן צריך לחדש ולתחזק אותן מפעם לפעם.

כדי שהמצבה תשמור על המראה המקורי שלה וכדי למנוע פגיעה בעמידות שלה, מומלץ לנקות אותה בזמנים קבועים כאשר תדירות הניקוי תלויה בסוג האבן (עוד על כך בהמשך).

מהם הנזקים הפוטנציאליים למצבות ואיך מחדשים אותן? ובכן, התשובה תלויה בנזק עצמו.

נזק לכיתוב על המצבה

הנזק. עם הזמן, צבע האותיות דוהה ואותיות שהודבקו לפעמים נופלות. במצבים מסוימים, האותיות הופכות מטושטשות וחלקן אפילו נמחקות לגמרי.

הפתרון. אם האותיות חרוטות על המצבה, אז הפתרון המקצועי הוא לצבוע כל אות מחדש וללטש את המצבה בעדינות כדי להסיר את הלכלוך שהצטבר עם השנים. אחרי הליטוש, איש המקצוע מורח על המצבה שכבת איטום (סילר) ומעליה גם שכבה של וקס.

חשוב להבהיר שאם האותיות על המצבה בולטות, אחרי חידוש הצבע לא תהיה אפשרות ללטש את האבן. בנוסף, במצבים שבהם איכות האבן ירודה, ככל הנראה תצטרכו להחליף את לוח האבן עם הכיתוב. אין צורך להחליף את המצבה כולה, אלא רק את הלוח העליון שעליו חקוקות המילים.

נזק לאבן ולגוף המצבה

הנזק. מצבות ותיקות יכולות להיסדק, לזוז ממקומן ואפילו להישבר.

מצבות סדוקות או שבורות מתוקנות בעזרת חומרים ייעודיים, שמותאמים על ידי אנשי המקצוע לפי סוג האבן. אחרי שהסדק או השבר מתוקנים, מלטשים שוב את האבן ולאחר מכן מורחים עליה סילר ווקס, ששומרים עליה מפני נזקים נוספים בעתיד.

לכלוך

הנזק. חול ואבק, לשלשת ציפורים, כתמים שונים, פטריות ועובש הם חלק מהלכלוכים האופייניים על מצבות.  

הפתרון. אם הופיע על המצבה לכלוך קל יחסית, תוכלו לנסות לנקות את המצבה בעצמכם אבל עשו זאת בזהירות רבה. את הניקיון עשו עם מים, סבון ומברשת רכה, ושפשפו בעדינות עד שהלכלוך יוסר. לפני שתתחילו בניקיון, נקו פינה קטנה ונסתרת ובדקו שהסבון שבו בחרתם לא פוגע באבן. אם הלכלוך הוא משמעותי, עדיף להזמין בעל מקצוע שינקה ויחדש את המצבה בלי לגרום לה נזק.

חשוב לציין שניקוי של פטריות ועובש מצריך מקצועיות וכרוך בעבודה עם חומרים שמתאימים לאבן שממנה עשויה המצבה. בנוסף, אנשי המקצוע גם יודעים להבטיח שחומר הניקוי לא יתייבש על המצבה וישטפו אותו בזמן, כך שהמצבה לא תוכתם.

ככלל, ברגע שזיהיתם לכלוך על המצבה כדאי לנקות אותו כמה שיותר מהר כדי להקל על הניקוי ולמנוע כתמים קשים מדי, שאי אפשר יהיה לנקות אותם בלי ללטש את המצבה.

באופן כללי, לא משנה באיזה נזק מדובר, תהליך התיקון והחידוש של המצבה תלוי באבן שממנה עשויה המצבה.

סוגי האבנים השכיחות שמשמשות למצבות

 1. אבן חברון – אבן גיר מעוטרת בנימים בעלת גוון צהבהב, שהיא בין הזולות ביותר בתחום המצבות. מקור האבן בהרי חברון והיא נוחה לעיבוד ולליטוש. מאחר שזו אבן גיר, העמידות שלה יחסית נמוכה ולכן היו מוכנים להתמודד עם חורים וסדקים שיתפתחו עם השנים. כדי למנוע נזקים, אפשר למרוח על המצבה סילר פעם או פעמיים בשנה.
 2. אבן חלילה – אבן גיר שמקורה בחברון וצבעה נע בין קרם לחום. החלילה רגישה ללכלוך ולכתמים, וכדי למנוע אותם מומלץ למרוח על המצבה סילר לפחות פעמיים בשנה. החלילה דורשת תחזוקה יחסית תכופה.
 3. גרניט – אבן בצבע אדום, אפור או שחור, שמחירה יחסית גבוה. הגרניט היא אבן קשה מאוד ולכן גם יציבה מאוד ועמידה. ברמת התחזוקה, מצבות מגרניט לא דורשות יותר מדי תשומת לב כי גם אחרי שנים רבות אין עליהן כתמים או פטריות, והן לא נסדקות.
 4. בזלת – אבן געשית שמגיעה מהגליל התחתון וצבעה שחור או אפור. לא קל לעבד אותה ולכן צורתן של מצבות שעשויות מבזלת היא בדרך כלל טבעית ומיוחדת. הבזלת חזקה ועמידה, ולא מצריכה כמעט תחזוקה.
 5. אבן ירושלמית (סלייב) – אבן שמגיעה מהרי יהודה, צבעה חום, אדום, ורוד או צהוב והמראה שלה מאוד מיוחד. מצבות מאבן ירושלמית עלולות לצבור כתמים עם השנים אבל אין עליהן פטריות. הן יחסית עמידות בפני פגעי מזג האוויר והזמן.
 6. אבן יפתח – אבן שמגיעה מהגליל וצבעיה לבן, קרם, ורוד ואדום. אבן יפתח דומה מאוד לשיש וכמוהו גם היא חזקה ועמידה במיוחד. הצפיפות הגבוהה של האבן לא מאפשרת לעבד אותה באופן שמאפשר הכנת מצבה בקווים ישרים.
 7. אבן ג׳ת (עצמון) – אבן מאזור הגליל שצבעיה בהירים בגוון קרם, צהבהב ולפעמים גם צבעי אדמה. היא עמידה מאוד ומצריכה מעט מאוד תחזוקה.
 8. אבן גלילית – אבן גיר שנחצבת בגליל בגוונים חומים, מבז׳ ועד חום-אדום. האבן הגלילית היא עמידה מאוד אבל גם נדירה, ולכן יקרה. היא לא נוטה להיסדק וגם לא צוברת כתמים, ולכן בדרך כלל דורשת מינימום תחזוקה.
 9. שיש גרניט סרדו – אבן שיש שנחצבת בארץ וצבעה אפור עם נקודות לבנות. שיש סרדו הוא איכותי וחזק מאוד, והוא יכול לשמש תחליף מצוין לשיש המיובא היקר יותר. זוהי אבן נוחה לעיבוד ולליטוש, שמצריכה תחזוקה מינימלית.
 10. שיש טורקי – אבן שיש נוחה לעיבוד ולליטוש, שצבעה אפור ולעיתים שחור-אפור או שחור. כמו שאפשר להסיק מהשם שלה, אבן השיש מגיעה מטורקיה, ממצרי הבוספורוס. השיש הוא חומר חזק במיוחד ולכן מצבה משיש טורקי ככל הנראה תהיה עמידה יותר בפני סדקים ושברים. השיש הטורקי יקר יחסית. מבחינת תחזוקה שוטפת, מריחת סילר פעם בשנה תוכל למנוע הכתמה של האבן.

עשו זאת בעצמכם – איך לחדש מצבות

יש מצבים שבהם תוכלו לחדש מצבות בכוחות עצמכם. חשוב רק שתעשו הכול בתשומת לב ובזהירות רבה.

לפני הכול, תחזוקה היא הדרך הטובה ביותר להימנע מנזקים למצבה. באופן כללי, מומלץ:

 • לנקות את המצבה עם מים וסבון פעמיים בשנה. אל תשפשפו את האבן חזק מדי, כדי שהיא לא תיסרט, והשתמשו רק בסבון עדין או ייעודי.
 • כדי למנוע דהייה של האותיות, אפשר למרוח על המצבה סילר ווקס פעם בשנה.
 • אם כבר זיהיתם סדקים, התייעצו עם בעל מקצוע ומלאו את הסדקים בחומר ייעודי.

אם האותיות דהו ואתם מעדיפים לחדש את הצבע בעצמכם, פעלו לפי ההנחיות הבאות:

 • קנו צבע שמן בגוון הרצוי.
 • נקו את המצבה היטב ובמיוחד את אזור הכיתוב. אם האותיות חרוטות בתוך האבן, נקו את החריטות בעזרת מברשת פלדה אבל בעדינות רבה.
 • ברגע שהאותיות נקיות ויבשות, צבעו אותן עם מכחול דק. נסו לצבוע רק בתוך האותיות אבל גם אם תגלשו, תוכלו לתקן את זה בהמשך התהליך.
 • הניחו לצבע להתייבש מעט (לא עד הסוף) ואם בטעות צבעתם חלקים נוספים במצבה, זהו השלב שבו עליכם לגרד את הצבע עם סקרייפר. אל תשתמשו בטינר להסרת הצבע.
 • עכשיו, נקו את שאריות הצבע עם בד נקי שנטבל בווקס.

במקרים של מצבה שנשברה או נסדקה באופן משמעותי, וכן במצבים של לכלוכים עקשנים ועמוקים, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע.

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם